Page arrow

O autoritarnoj savesti (od Miloševića do Đinđića i nazad), lektire i marginalije 1994 - 2006.

Book zlatko pakovic o autoritarnoj savesti

Autor: Zlatko Pavković

Izdavač: Most Art

Godina izdanja: 2015

Cijena: 100,00 kn

Broj stranica: 239

Uvez: meki

Publicistika

Prije nego nas nazovete: knjigu možete kupiti u svim bolje opremljenim knjižarama u Hrvatskoj, ali ne i u Booksi! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.

U proslavljenoj knjizi Životi i mišljenja istaknutih filozofa, znameniti doksograf iz II veka, Diogen Laertije, Aristotelu pripisuje sledeće reči: „Ružno je ćutati, a Ksenokrata ostavljati da govori". Ksenokrat nije bio tiranin, niti političar, nego filozof, čovek kontemplacije, upravnik Platonove Akademije, čije je mišljenje Aristotel smatrao rđavim.

Koliko li je tek ružno ostavljati tiranina da govori ono što uskraćuje slobodu a proizvodi mržnju, nasilje i strah? Kad je društvo uzapćeno u pećini na čijim zidovima se kao stvarnost projektuju slike onako kako ih režira režim, nemoralno je ćutati. Srpsko društvo u državi pod rukovodstvom Slobodana Miloševića bilo je u pećini na čijim je zidovima kreirana stvarnost. Za dvanaest godina tokom kojih su – u televizijskom političkom magazinu nezavisne produkcijske kuće VIN, „Video nedeljnik" (emitovanom uglav­nom na Studiju B i B92) – objavljivani, jedan deo ovih kratkih tekstova, fusnota, napisan je pod Miloševićevom, a drugi pod tranzicionom vlašću. Raniji ukazuju na kriminogeni karakter prvog režima; kasniji – najpre blagonakloni u nadi da će se nova vlast uhvatiti u koštac sa autoritarnim nasleđem – postaju, kako vreme odmiče, sve oštriji u osudi novog talasa korupcije, bezidejnosti i kohabitacionizma sa starim režimom.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu