Page arrow

Pax Americana na Jadranu i Balkanu

Book pax americana

Autor: Vjekoslav Perica

Izdavač: Algoritam

Godina izdanja: 2015

Cijena: 149,00 kn

Broj stranica: 352

Uvez: meki

Publicistika

Prije nego nas nazovete: knjigu možete kupiti u svim bolje opremljenim knjižarama u Hrvatskoj, ali ne i u Booksi! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.

Knjiga Vjekoslava Perice Pax Americana na Jadranu i Balkanu vjerojatno je posljednja knjiga objavljena povodom 100-godišnjice početka Prvog svjetskog rata, a po svojim tezama i implikacijama vjerojatno i najdalekosežnija.

Knjiga Pax Americana u našoj je historiografiji inovativna i po metodama koje provodi i po opsegu građe koju obuhvaća, a sve sa ciljem da se istraži povijest američkih intervencija na Jadranu i Balkanu u posljednjih sto godina, dakle, tijekom razdoblja u kojemu se SAD pojavio i nametnuo kao nov imperij, pa potom i dominantna svjetska sila. Intervencije koje Perica obuhvaća su tri: prva je, najmanje istražena i zato središnja u ovoj knjizi, ona splitska, kada je američka mornarica usidrena u splitskoj luci u okrilju međunarodnih snaga čuvala mir 1919.-1921. između Italije i novonastajuće države južnih Slavena. Zatim druga, ona poslije Drugog svjetskog rata, kada je američka uprava odigrala važnu ulogu u devetogodišnjoj Tršćanskoj krizi. I napokon treća intervencija, kada SAD nije mimoišlo ni sudioništvo u zaustavljanju ratova iz 1990-ih, s posebnim, zasluženim osvrtom na utemeljenje vojne baze Bondsteel na Kosovu. Pri svemu tome Pericu posebno zanima interakcija lokalnog stanovništva i svega onoga što mlada imperija donosi sa sobom, i čime kolonizira, a to je u prvom redu – kultura. Vjerojatno svjetska važnost Peričine knjige u tome je što Splitsku intervenciju stavlja u kontekst povijesti međunarodnih intervencija i otkriva je, kako američkoj, tako i hrvatskoj i južnoslavenskoj historiografiji. Ta je intervencija, osim što je bila prva međunarodna intervencija u kojoj je SAD sudjelovao, čak vremenom preuzeo i središnju ulogu među saveznicima, bila iznimno uspješna po svim kriterijima.

Metodološki, ova je knjiga lijep primjer takozvane globalne historiografije u kojoj se promatra i mjeri odnos periferije prema centru, i obrnuto, jer svaki odnos je suodnos. U te se svrhe Vjekoslav Perica poslužio relevantnom publicistikom, mnogim arhivima, ali i proučavanjem popularne kulture i kulture sjećanja.

Sve to pridonijelo je novom uvidu u ulogu i utjecaj SAD-a tijekom dvadesetog stoljeća, pa nije teško ovoj knjizi predvidjeti i skoro američko izdanje.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu