Zec: Bog je mrtav, živio Bog!

Kako je jedna knjiga, preciznije, roman 'Grad Božji' E.L. Doctorowa oduševila našeg kolumnista Toilet Managera i zašto, doznajte u ovom tekstu.

Large_42

Završivši s čitanjem romana Grad Božji E.L. Doctorowa napravio sam nešto po prvi put u životu. Rijetko više radim stvari po prvi put jer rutina nosi sigurnost, a sredovječnost potrebu za sigurnošću. A ja sam, sram me i priznati, prošao tridesetu. Ima tu ponešto moje, ali većinom je to zasluga vremena. Što sam to, dakle, učinio po prvi put? Pročitavši zadnju stranicu knjige, u sebi sam rekao: „Aha, tako dakle…“, ponovno okrenuo na prvu stranicu i krenuo čitati ispočetka.

Mogu s ponosom reći da je ovaj roman to zaslužio. Krenuo sam opet od početka jer prvi sam puta čitajući ga tek prokrčio put kroz autorove misli i razaznao različita usta kroz koja govori. Divio sam se seciranju katoličanstva s oltara velečasnog Pembertona, putovanju brzinom svjetlosti iz vizure Alberta Einsteina, objašnjavao studentima neizrecivo kao Ludwig Wittgeinstein, trčao židovskim getom sa zvijezdom prišivenom na kaputiću izbjegavajući njemačke vojnike i ponovo, skoro 70 godina poslije, razmišljao o ljudskoj okrutnosti; slušao jazz i pokušavao se snaći u labirintu različitih priča jedva prateći tko, što i zašto govori. Jedanput sam se čak vraćao stranicu unatrag jer me naglo prelaženje iz muškog u ženski glas iznenadilo toliko da više nisam znao o kome čitam i tko priča.

Dobar dio knjige je o New Yorku, a na stranici 130/131 nalazi se opis New Yorka koji je u mojoj glavi toliko dobro dočarao taj grad da sam izgubio svaku volju da ikada sjednem na avion i stvarno odem tamo. Samo bih se razočarao.

Taj opis jedna je jedina rečenica od, ako sam dobro prebrojio, 372 riječi. I svaka je na svom mjestu. Ako i nisam dobro prebrojio, vješto ću izvaditi citat iz ustiju mlade rabinke, Sare Blumenthal: „Možda je netočno, ali je potpuno istinito.“

No, nije to ono što ovu knjigu čini jedinstvenom. Po pitanju vjere u našoj zemlji poznate su samo dvije vrste ljudi, vjernik-katolik ili ne-vjernik. Kako sam ja, kao i gomile mladih ljudi, izgubio vjeru u Crkvu (a u Hrvatskoj vjera u Crkvu izjednačava se s vjerom u Boga), tako sam po defaultu izgubio i vjeru u Boga. Katoličkog, bradatog, desno orijentiranog osvetoljubivog Boga, ako se razumijemo.

Doctorow u cijelom romanu u ime velečasnog Pembertona (koji naposljetku napušta Katoličku crkvu i u ime ljubavi i Potrage za istinom mijenja vjeru i prelazi u Židove) propitkuje razloge za i protiv vjere u katoličkog Boga sada i ovdje. Prenosim odlomak koji je za mene učinio više nego je to uradio ijedan svećenik kojeg sam saslušao, ijedna molitva koju sam izmolio, i ijedan mrtvi kojeg sam pokopao.

„Ipak, s obzirom na to kako je, moramo Te preoblikovati. Ako želimo preoblikovati sebe, moramo preoblikovatii Tebe, Gospode. Treba nam komad čvrstog tla. Slabi smo, sitničavi, bauljamo po toj našoj civilizaciji… A temelji su nam samo ljubav prema drugima, vjenčanja, djeca koju držimo u naručjima, samo taj neuhvatljivi oćut koji teče i buja, koji opravdava naše svijesti i spašava nas da se ne bacimo u svemir. Nije dovoljno. Nipošto nije dovoljno. Treba nam komad čvrstog tla…“

Pokušati prepričati ovu knjigu zaista nema smisla. Jedna od misli izrečena iz vizure Wittgeinsteina glasi: „O čemu se ne može govoriti, o tome valja šutjeti.“ Zato šutite i čitajte.

Zec the toilet manager
zeconfire@net.hr


 

13.09.2007

Zec: Beskrajna priča

Thumb_260

U 'Besmrtnoj priči' stvari imaju svoj početak i svoj kraj, svoje rođenje i svoju smrt i ne postoji ništa, ništa, ništa, što je besmrtno i vječno. Ili?

Zec: Krajnji egoist

Thumb_256
Nakon što usvojite zakon po kojemu je 90 posto svega sranje, možete se na miru posvetiti djelima SF majstora Theodorea Sturgeona.

Zec: Spavaj, milo moje

Thumb_251
Bolje da spava nego da mu oka budu plava... Bez brige, Zec je ipak pribjegao knjizi i riješio problem.

Zec: Tri ili rit

Thumb_249

Zec je odlučio otvoriti dućan koji prodaje asesoar za opsesivne. Svašta čovjeku dođe na um dok čita stvarnosnu prozu...

Zec: Puka anarhija

Thumb_243

Gdje vas sve može odvesti manija kupovanja i gdje želite biti kad budete umirali? I što Woody Allen ima s tim?

Zec: Muppet show

Thumb_238
Zec je pronašao roman u čijoj bi filmskoj verziji trebali glumiti MP Thompson, Mišo Kovač i Jajo Houra. E, to je nešto!

Zec: Kod kuće je najgore

Thumb_235

O tjednu intenzivnog općenja s mnogim knjigama, a da nigdje nije otišlo dalje od naslova. Čitalačka poligamija u pokušaju!

Zec: Al se nekad dobro jelo

Thumb_232
Zec je u knjižnici među otpisanim naslovima naletio na sasvim neobičnu kuharicu iz 1971. Sto ručkova za prave sladokusce!

Zec: Žirafine suze

Thumb_225

Zec je konačno pročitao nešto lijepo, plemenito i iskreno. Pođimo s njim do Botswane.

Zec: Izgubljen u Pragu

Thumb_222
Lakše je izgubiti se u gradu nego u romanu. Ako se izgubiš u čitanju, koga pitati za upute? Nema prolaznika u knjigama... 

Zec: Alabama Song

Thumb_218
Koliko znanje o piščevom životu narušava uživanje u njegovom djelu i je li 'romansirana fiktografija' rješenje problema.

Zec: Iš-mail

Thumb_213
Simbioza romana i stripa, muzej kokoški, picek u juhi, pas u šoku, Zec u strahu, a susjed velik i ljut. Kakav performans!  

Zec: Stvarnosno mi te pun...

Thumb_210

Dajte mi dobru ljubavnu priču, tragičan kraj i pouku koja će me pratiti kroz život. Živjeli romani u kojima se uopće ne spominje pi...!

Zec: Prodavaonica tajni

Thumb_199
"Piši, piši. Na kraju, među tonama papira koje se odbace, jedan redak se može spasiti. (Možda.)", kaže Dino Buzzati, a Zec vodi u njegov dućan.

Zec: Mazel tov

Thumb_196

Čarolija postotaka: 8% ničega putuje plinovodom prema Europi i dolazi čim Rusi dobiju 5% od nečega za koje im Ukrajinci nude 8% od ničega.