Booksa u parku: od 2. do 21. lipnja!

And the Oscar goes to…

Srijeda
14.05.2008.

U Profilovom naddućanu prije par je minuta proglašen pobjednik književnog natječaja za najbolji roman 2007. roman@tportal.hr. Mimo uobičajene prakse da se pobjednici proglase ranije, a uručenje nagrade bude najobičnija formalnost, T-portalovci su cijelom događaju dali dašak glamura, tako da nitko osim članova žirija (čija je šutnja zacementirana klauzulom o vraćanju čitavog honorara, kako nam je jučer u Booksi objasnio član žirija Igor Mandić) nije imao pojma o tome čije će ime na kraju biti izgovoreno.

Iako na kraju cijele priče slavi samo Šimpraga (dobro, i Edo Popović koji je dobio nagradu čitatelja T-portala za roman Oči), Miroslav Mićanović je istaknuo kako izbor jednog od romana ne umanjuje vrijednost onih drugih.

Redakcija Bookse pridružuje se svim čestitkama autoru, tim više što smo vam upravo Anastasiju nedavno preporučili u našem 'Začitavanju'.

A što je rekao autor? Osim što je istaknuo kako je ovo godina koja ide na ruku rođenima '69. (vršnjak Perišić pobrao je nagradu Jutarnjeg), odgovorio je svima koji su mu spočitavali da u knjizi nešto fali. "Šta fali? Pa naravno da fali. Fali drugi dio koji upravo pišem, pod radnim nazivom Anastasia 2".

Sad se napokon opet normalno diše i svi možemo nastaviti s našim malim životima.


No prije kraja, za zaboravne, kronologija nagrade ide ovako: početkom veljače T-portal i ZSK objavljuju pokretanje nove i najunosnije nagrade za najbolji roman za koju mogu konkurirati sve knjige objavljene u Hrvatskoj tijekom 2007. Obruč oko pobjednika postupno se steže  – od prvotnih 57 prijavljenih romana, 26. ožujka saznasmo kojih 11 ulazi u širi krug, da bismo 3. svibnja spali na petorku (abecednim redom - Gašić, Kovač, Mlakić, Popović, Šimpraga) koja je jučer čitala u Booksi.

Novi krug za drugu po redu nagradu roman@tportal.hr krenuo je 1. siječnja, jer, kao što znate, za nagradu za 2008. mogu konkurirati svi romani objavljeni tijekom iste. 

Možda će vas zanimati
Urednički komentar
09.07.2017.

Tko je izgubio tportalovu nagradu?

Književni djelatnici sudjeluju u širem natjecanju koje ne utječe samo na samopouzdanje, nego i na uvjete egzistencije.

Piše: Luka Ostojić

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu