Zabrinjavajući književni subžanr ruske fantastične fikcije, nazvan Z književnost, pojavio se kao kulturno i psihološko oružje u kontekstu aktualnog sukoba s Ukrajinom, prenosi The Guardian. Od početka ruske invazije punog razmjera 2022. godine, ovaj podžanr postao je sve učestaliji. To je žanr u kojemu se spajaju elementi militarizma, mita i hiper-nacionalizma kreirajući tako priče koje slave rat i idealiziraju obnovljeno rusko carstvo.
Prema riječima The Guardiana, žanr je nazvan po simbolu “Z”, koji se u ruskoj propagandi koristi kao znak podrške invaziji. Z književnost često se temelji na motivu popadantsyja, narativa u kojem suvremeni likovi putuju kroz vrijeme do ključnih trenutaka u ruskoj povijesti te pomoću znanja iz budućnosti mijenjaju tijek povijesti u korist Rusije.
Taj je žanr prvenstveno usmjeren na specifičnu demografsku skupinu, mlade muškarce koji uskoro ulaze u dob za regrutaciju. Colin Alexander, viši predavač političke komunikacije na Sveučilištu Nottingham Trent, izjavio je za The Guardian da su priče oduvijek snažan oblik ratne propagande. Iako vijesti mogu oblikovati mišljenje javnosti, upravo fikcija, knjige, filmovi, igre, pobuđuje emocije i motivira pojedince na borbu, rekao je. “Rusija koristi provjerene emocionalne propagandne metode, usmjerene prema mladima, kako bi normalizirala i romantizirala rat,” nastavio je.
Iako navedeni žanr crpi inspiraciju iz različitih kulturnih i književnih izvora, kritičari ističu sve veću brutalnost i izravnost poruka u Z književnosti. Nicholas O’Shaughnessy, profesor emeritus komunikacija sa Sveučilišta Queen Mary u Londonu, rekao je za The Guardian da ove knjige “podsjećaju na holivudske junake" kao što su primjerice Kapetan Amerika ili "britansku kolonijalnu pustolovnu književnost iz viktorijanskog doba, ali ih nadmašuju po jednostavnosti i ekstremizmu.” Za razliku od tradicionalne ratne književnosti, Z fikcija prikazuje crno-bijeli svijet u kojem su stranci zli, a Rusi heroji, često u apokaliptičnoj viziji svijeta okrenutog protiv Rusije.
Među istaknutim djelima ovog žanra nalazi se Krimski kotao (Crimean Cauldron) autora Nikolaja Marčuka, u kojem se Ukrajinci prikazuju kao nacisti, a cijeli svijet okrenut je protiv Rusije. Još jedan primjer je Bijelo Z na oklopu fronta (White Z on the Front Armour) Mihaila Mikhejeva, priča o ruskom agentu koji operira unutar Ukrajine i hvata zapadnog špijuna, nastavlja The Guardian
Možda najbizarniji primjer je roman PMC Chersonesus Andreja Beljanina, u kojem bivši marinac, uz pomoć likova nalik Afroditi, Heraklu i Dionizu, pokušava vratiti artefakte na Krim. Na tom putu bore se protiv zombi-nacista, a konačna im je misija ukrasti skitsko zlato iz Nizozemske, pritom aludirajući na stvarni slučaj sudskog spora između Ukrajine i Rusije oko kulturnog blaga posuđenog muzeju u Amsterdamu. Kako piše The Guardian, nizozemski Vrhovni sud odlučio je da zlato pripada Ukrajini, a ne okupiranom Krimu.
Jaroslava Barbieri, istraživačica sa Sveučilišta u Birminghamu, izjavila je za The Guardian: “Za pet godina, ovi čitatelji bit će vojnici. Kremlj ne pokušava ublažiti agresiju - on je sustavno njeguje.”
O’Shaughnessy je za The Guardian rekao da ove priče predstavljaju “fantazije o nadmoćnoj rasi”, gdje su Rusi prikazani kao jedinstveno plemeniti i predodređeni za veličinu. Takve priče funkcioniraju samo ako se drugi narodi omalovaže. Mržnja je gorivo koje pokreće navedenu fikciju, istaknuo je O’Shaughnessy.
Z književnost, iako često ne izlazi izravno iz državnih propagandnih institucija, čini se kao da je pisana prema zajedničkom obrascu. Kako zaključuje The Guardian, upravo ta uniformnost čini žanr moćnim alatom koji je savršeno usklađen s ciljevima države. U vrijeme kada rat u Ukrajini i dalje traje, Z književnost zaista djeluje zastrašujuće.
Izvor: The Guardian