Klub Booksa neće raditi 1. svibnja /  Booksa is closed on May 1st.

Koliko kanona nam treba?

Četvrtak
05.12.2024.

Rasprava o kanonizaciji u književnosti traje više od stoljeća i čini se da je o kanonu i kanonima sve rečeno, ali svakodnevna praksa pokazuje da se usprkos tome politike kanonizacije sporo mijenjaju. Kako je književna kritika jedan od protagonista te priče, na ovom programu bavit ćemo se upravo njezinom ulogom u perpetuiranju, dekonstrukciji odnosno transformaciji kanonizacije i mehanizmima, strategijama i taktikama koje se pri tome koriste u poluperiferiji od nagrada, festivala, do akademije i marketinga. Poluperiferija, kako definiramo našu regiju, je ovdje djelatni koncept koji s jedne strane otvara prostor raspravi o odnosima moći između centra i periferije u geo-kulturno-političkom smislu, a s druge strane o mogućim emancipacijskim potezima između centra i periferije u kulturtregerovskom smislu. Namjera ovog programa je baciti novo svjetlo na stari problem kroz kritiku, autokritiku i, zašto ne, pohvalu.  

Na tribini Koliko kanona nam treba? sudjelovali su Nađa Bobičić, Tomislav Brlek i Mirnes Sokolović, a moderirao je Matija Prica.

Na tribini se nastojalo sagledati poziciju i funkciju književnog kanona danas, kada je društvena uloga i važnost književnosti poljuljana i relativizirana, dok istovremeno bjesne žestoke kulturne borbe u kojima se književnost nerijetko koristi kao arsenal za sve strane u sukobu. U tom kontekstu dotaknuli smo se i procesa restrukturiranja i reorganizacije kanona te otpora koji se u tom procesu javljaju, kao i pitanja zašto se logika strukturiranja kanona ponekad doživljava kao igra nulte sume. Govoreći o odnosima uključenosti i isključenosti, posebno u poziciji između centra i periferije, jedna od tema bila je i supostojanje više paralelnih kanona, što po sebi predstavlja izazov osnovnoj definiciji i intenciji kanona. 

Tribina se održala u sklopu kolokvija Politike stvaranja kanona na poluperiferiji.

Možda će vas zanimati
Video
28.04.2025.

Književnost čita znanost, znanost čita književnost: Tabu ljubavi, tabu seksa

Tema tribine bila je kultna knjiga feminističke ikone bell hooks "Sve o ljubavi". 

Video
23.04.2025.

Predstavljanje knjige 'Kad plavi Dunav' Marine Kuveždić

U Booksi je predstavljen roman Marine Kuveždić, obiteljska drama koja nas približava ljudima koji nose tragediju rata i izbjeglištva.

Video
14.04.2025.

DramaQueen: Mira Furlan i lov na glumice

Prvi ovogodišnji DramaQueen susret bio je posvećen memoarima Mire Furlan naslova "Voli me više od svega na svijetu", a gost je bio Mihael Željko Crnčec. Stiže snimka!

Video
28.03.2025.

Razgovor o knjizi 'Život umjetnosti - poprečne linije brige' Bojane Kunst

U Booksi je predstavljena knjiga Bojane Kunst, koja se bavi odnosom umjetnosti i brige. S Bojanom je o knjizi razgovarao Petar Milat.

Video
17.03.2025.

Predavanje: Afrički futurizam – reaproprijacija narativa

Pogledajte snimku predavanja Abdouliea Jobea o afričkom futurizmu!

Video
03.03.2025.

Književnost čita znanost, znanost čita književnost: Klasna nejednakost i potplaćenost u kulturi i novinarstvu

O ovim važnim temama Monika Herceg razgovarala je s Barbarom Matejčić i Norom Verde.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu