Page arrow
Web banner 3 korekcijaBanner mobile 3 korekcija
10.11.2015. u 18:00 @ Booksa

'Piščev dnevnik': David Albahari, Ajla Terzić i Rumena Bužarovska

Large terzicbuzarovska
Ponedjeljak
02.11.2015.

Program Piščev dnevnik počeo je i više no uspješno ovog lipnja kad je Davidu Albahariju u goste došao Alberto Manguel, kanadsko-argentinski pisac i prevoditelj, autor poznate Povijesti čitanja. Ovoga puta David Albahari za svoje je gošće odabrao Ajlu Terzić, bosanskohercegovačku spisateljicu i kolumnisticu te Rumenu Bužarovsku, makedonsku spisateljicu i amerikanisticu.

Ajla Terzić rođena je u Travniku, a magistrirala je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, na Odsjeku za engleski jezik i književnost. Objavljivala je eseje, kritike, prijevode s engleskog jezika, poeziju, kratke priče i znanstvene radove. Kolumnistica je sarajevskog Oslobođenja, a piše i za beogradsko Vreme i Peščanik. Objavila je zbirku poezije Kako teško pišem i dva hvaljena romana, Lutrija (VBZ, 2009) i Mogla je biti prosta priča (Sandorf, Zagreb, 2011). Ajla je dobitnica stipendija Udruge Kurs, Split (2012.), Slovenskog društva pisaca i Centralno-europske inicijative (CEI) i Festivala Vilenica (2012.), a 2013./14. bila je Fulbright (Hubert H.Humphrey) fellow u Washingtonu.

Rumena Bužarovska docentica je američke književnosti na Filološkom fakultetu u Skoplju, spisateljica, prevoditeljica i aktivistica. Do sada je objavila tri zbirke priča, od kojih je Osmica objavljena i u Hrvatskoj (Algoritam, 2015). Rumena je za svoje priče pobrala brojne pohvalne kritike i česta je gošća književnih festivala u regiji.

„Ajla i Rumena deluju mi kao izvrsni primeri novih književnih imena u našem regionu i rekao bih da spadaju u onu grupu pisaca koja će tokom narednih decenija na najbolji mogući način predstavljati novu književnost ovih prostora. One su izuzetno darovite spisateljice, dobro upućene u teoriju književnosti, svestrane i vešte u svim žanrovima kojima se bave i spremne da učestvuju u razmenama književnog iskustva", kaže David Albahari o svojim gošćama.

Program Piščev dnevnik dio je projekta Prošireni estetički odgoj kojeg vodi Multimedijalni institut, a u kojem su partneri Kuda.org iz Novog Sada, Kulturtreger/Booksa, Berliner Gazette i Kontrapunkt iz Skopja. Projekt financiraju EACEA program Kreativna Europa, Ministarstvo kulture RH, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba te Ured za udruge Vlade RH.

Piščev dnevnik

Što čini piščev privatni univerzum, tko su ljudi koji ga nastanjuju, pod kojim se i kakvim utjecajima taj univerzum mijenja i možemo li mi, čitatelji, u tom univerzumu gostovati barem nakratko? To su neka od pitanja na koja je serija tribina Piščev dnevnik pokušala dati odgovor, odnosno svoje nam je odgovore ponudio David Albahari koji je uređivao i vodio ovu tribinu. Njegovi su gosti bile osobe koje su važne za njegov rad, ili su utjecale na Davidov privatni univezum i u njemu ostavile traga. Snimke iz ovog programa možete vidjeti u izborniku Audio - video.

20 godina Bookse, 20 godina književnosti na drugačiji način!

Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom1 i velikim završnim tulumom.

Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!

Large miki solus bup 2

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu