Na sastanku Filmsko-čitateljskog kluba u svibnju razgovaramo o filmu fantastike i strave Vučja družina (The Company of Wolves, Neil Jordan, 1984.) i zbirci priča engleske spisateljice Angele Carter Krvava odaja: i druge priče (Naklada Jesenski i Turk,1979., prev. Senka Galenić) iz koje potječe i predložak filma. Oba djela uobičajeno se stilski određuju postmodernističkima.
Pošavši od poznatih narodnih priča i bajki, prije svega u verzijama Charlesa Perraulta, kao i od motiva gotičkog horora i poetike E. A. Poea, Carter je u Vučjoj družini Crvenkapicu obogatila psihološkim (i psihoanalitičkim) motivima poput žudnje, pitanjima ženskog identiteta (potlačenosti, djevičanstva, oslobađanja), anakronističkim detaljima i slojevitim simbolizmom, produbivši na taj način njezine arhetipove, ali i podvukavši magijsku, svjetotvornu moć pripovijedanja. U bliskoj suradnji s Jordanom, kojem je Vučja družina bila tek drugi dugometražni filmski projekt, realizirala je magijskorealističku, višeslojnu narativnu strukturu, dok je redatelj i u okvirima ograničenog budžeta uspješno ostvario nerijetko prijeteću, klaustrofobičnu pojavnost na rubu noćne more, kao i zahtjevne transformacijske prizore.
Voditelj kluba je Silvestar Mileta.
Prijaviti se možete na booksa@booksa.hr
Svi prije ili kasnije završe u Booksi.
#booksinih20
Program podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova.
Koliko ste puta zapleli u rasprave oko toga je li bolji film ili knjiga prema kojoj je snimljen? Popularno mišljenje kaže da je adaptacija rijetko tako dobra kao original na kojem se temelji, međutim, nije rijetko da naiđemo na primjere u kojima nas književni i filmski tekst svaki na svoj način podjednako oduševe. Što čini dobru adaptaciju – vjernost predlošku ili sloboda interpretacije? Je li važno rekreirati priču ili je dovoljno preuzeti neki element da bi ono što nas je osvojilo u jednom funkcioniralo i u drugom mediju? O svemu tome raspravljamo u filmsko-čitateljskom klubu, zajedničkom pothvatu Bookse i Kina Kinoteka, u kojem spajamo naše dvije velike ljubavi – književnost i film. Klub moderira voditelj filmskih programa kina Kinoteka Mario Kozina.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!