'Nisam književni lik!'

Ponedjeljak
10.06.2013.

Brojni autori opisuju likove uspoređujući ih s javnim ličnostima. Ipak, Francuz Gregorie Delacourt jedan je od rijetkih književnika koji je upao u nevolju zbog tog postupka. Naime, u njegovom romanu Prva stvar koju ugledamo glavni lik vjeruje da je susreo američku glumicu Scarlett Johansson (i o tome pripovijeda na sljedećih 60 stranica) da bi na kraju saznao da se radi tek o dvojnici po imenu Jeanine Foucaprez

Delacourt tvrdi da je koristio Johansson kao 'epitom današnje ljepote'. Ipak, poznatoj glumici nije se svidjelo što se njeno ime i lik koriste bez njenog pristanka, te je stoga tužila izdavača romana JC Lattes. Bit će zanimljivo pratiti ishod ovog sudskog slučaja da bismo saznali kako će porota odgovoriti na pitanja iz sfere književnosti. Je li korištenje pravog lika (iz popularne kulture) u fikcionalnom tekstu kleveta? Ima li fizička osoba autorsko pravo na vlastito ime i lik? I koliko daleko pisac može ići u korištenju realne građe u svom tekstu?
izvor: Jezebel
foto: firefightinguy89

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu