Rasknjižje, 3.-9.11.2008.

Nedjelja
02.11.2008.

Jesen se još uvijek ne nazire u prvim danima studenog pa je najbolje da tople dane rashladite brojnim preporukama novog 'Rasknjižja'.

Noviteti:

Proza:

1. Izbliza: Planina Brokeback i druge priče iz Wyominga, Annie Proulx (Šareni dućan)
Za ovu zbirku priča o modernim kaubojima iz ruralnog dijela Wyominga sigurno je jedno: ovo jesu priče o kaubojima, ali nikako nisu tipične kaubojske priče. Film ste gledali, ne?
2. Tajni život Pippe Lee, Rebecca Miller (Profil)
Rebecca Miller, scenaristica, redateljica i glumica, kći velikog američkog dramatičara Arthura Millera, napisala je izvrstan prvijenac o tajnama i skrivenoj senzualnosti, o obitelji, ljubavi, odanosti i kompromisima.
3. Zrno utjehe, Ian Fleming (Algoritam) 
Ova zbirka na jednom mjestu donosi sve kratke proze posvećene Bondu koje je Fleming u životu napisao, otkrivajući puni spektar njegove književne kreacije. Ovaj tjedan u naša kina dolazi i istoimeni filmski naslov s Danielom Craigom u glavnoj ulozi.
4. Secretum, Rita Monaldi, Francesco Sorti (Fraktura)
Drugi roman o Attu Melaniju, još napetiji od Imprimatura istih autora, prožet povijesnim činjenicama, krije eksplozivnu tajnu koju stoljećima pokušavaju sakriti u svim europskim arhivima. I još nešto! Autori ovih romana u ponedjeljak i utorak gostuju u Zagrebu!
5. Vodoriga, Andrew Davidson (Algoritam)
Debitantski roman Amerikanca Andrewa Davidsona za kojeg su nakladničke kuće vodile bespoštenu bitku govori o suvremenom neimenovanom ciniku koji se nakon teške nesreće odlučuje na samoubojstvo.

Poezija:

1. Ispisnica, Branislav Glumac (V.B.Z.)
Izbrane pjesme 1958. – 2008. Pjesnički glas proročanstva i molitve, otpora i krika osude dominantni je glas Glumčeve poezije.

Publicistika:

1. Životi trubadura, Sanja Lovrenčić (Autorska kuća)
Srednjovjekovni biografski tekstovi o trubadurima vrlo su staro svjedočanstvo o zanimanju što su ga kod suvremenika pobuđivali životi umjetnika. Ova knjiga djelo je znatiželjnog ljubitelja književnosti, a takvima je i namijenjena.
2. Napoleon: Politički život, Steven Englund (Naklada Ljevak)
Steven Englund, ugledni američki povjesničar, iskoristio je svu svoju erudiciju kako bi stvorio bogat prikaz velikog vojskovođe i državnika. Nakon niza godina nova Napoleonova biografija na hrvatskom jeziku.
3. Madonna. Poput ikone: Potpuna biografija, Lucy O'Brien (Naklada Ljevak)
Složena priča o umjetnici koja je sebe uvijek iznova stvarala, te dosezala vrhove top-ljestvica tijekom čitave svoje gotovo tridesetgodišnje karijere.

Za djecu:

1. Mjesec u prosincu, Sanja Lovrenčić (Autorska kuća)
Slikovnica nudi najmlađim čitateljima dvanaest kratkih priča u kojima se oko Mjeseca događa mnogo toga neočekivanog. Priče su nadahnute ilustracijama Pike Vončine.


Top liste:

Proza:

1. Oni - humani bestijarij, Nataša Skazlić*
2. Freelander, Miljenko Jergović
3. Ptice umiru pjevajući, Colleen McCullough*
4. Alabama song, Gilles Leroy
5. O punom i praznom, Vlatka Jurić
6. Srcoder, Boris Vian*
7. Kako Bog zapovijeda, Niccolò Ammaniti
8. Lutkica, Diablo Cody
9. Tko se boji lika još, Julijana Matanović
10. Sjećaš me se?, Sophie Kinsella
(*novi ulaz)

Publicistika:

1. Ljetopisi, Zvjezdana Jembrih*
2. Putinska Rusija, Anna S. Politkovskaja
3. Muškarci s ružičastim trokutom, Heinz Heger*
4. Karikatura i pokret: Devet ogleda o crtanom filmu, Midhat Ajanović
5. Povijest filma: rano i klasično razdoblje, Ante Peterlić
6. Mir i kazna, Florence Hartmann
7. Redefiniranje naših odnosa - smjernice za odgovorne otvorene odnose, Wendy-O Matik
8. Dnevnik s galije, Imre Kertész
9. U kanonu: Studije o dvojništvu, Morana Čale, Lada Čale Feldman*
10. Od kiča do Campa: strategije subverzije, Sanja Muzaferija
(*novi ulaz)

Poezija:

1. Ispisnica, Branislav Glumac*
2. Stih prije sna, Irena Pušnik
3. Lollo, Ivo Kalinski
4. Lovac i božica, Milana Vuković Runjić
5. Ima me, Tijana Vukić Stjelja
6. Kornatske ruže, Lujo Medvidović*
7. Pregovaranja, Luko Paljetak
8. Daleki vlak, Miroslav S. Mađer
9. Fraktali, Vesna M. Kovačić
10. Samo moru virujen, Krste Juras
(*novi ulaz)


Akcija!

U novom tjednu bacili smo oko na domaće Profilove pisce čije knige možete kupiti po sniženim cijenama. Izabrali smo: Lidija Vukčević, Rječnik slučajnosti (s 99 kn na 49 kn); Tomislav Zajec, Ljudožderi (sa 89 kn na 49 kn); Ivica Prtenjača, Dobro je, lijepo je (sa 79 kn na 59 kn); Veljko Barbieri, Dioklecijan (s 99 kn na 79 kn); Vedrana Rudan, Crnci u Firenci (s 99 kn na 79 kn); Edo Popović, Tetovirane priče i pjesme (s 99 kn na 79 kn); te naslovi za djecu: Pradavno doba ljudi - 3D (sa 89 kn na 69 kn) i Gusari - 3D (sa 89 kn na 69 kn).


Književna događanja:

Četvero hrvatskih pisaca od 6. do 8. studenog možete pratiti na njihovoj banatsko-beogradskoj turneji. Riječ je Olji Savičević Ivančević, Marku Pogačaru, Slađanu Lipovcu i Ivici Prtenjači, a u okviru gostovanja bit će predstavljen i časopis Quorum. U četvrtak, 6. studenog nastupaju u Kikindi u Narodnoj biblioteci Jovan Popović, u petak 7. studenog u Zrenjaninu u Narodnoj biblioteci Žarko Zrenjanin, te u subotu 8. studenog u Beogradu u Domu kulture Studentski grad. Gostovanja u svim gradovima održat će se s početkom u 19 sati.

Međunarodni festival poezije Smederevska pjesnička jesen otvara se 5. studenog, a na festival su pozvani pesnici Zoran Milisavljević iz Jelenca kod Topole, Jelena Stojisavljević iz Novog Sada, Aleksandar Milanović iz Grocke, Živko Prodanović iz Zagreba i Ðorđe Ličina iz Novigrada, koji su konkurirali za nagradu Zlatna struna. Dobitnik nagrade znat će se posljednje večeri festivala 6. studenog. O detaljnijem programu Smederevskih pjesničkih jeseni pogledajte na njihovim službenim stranicama.

Unutar granica Hrvatske, međunarodni festival Književnost uživo u organizaciji Hrvatskog P.E.N.-a i Hrvatskog društva pisaca održat će se u Vili Arko, od 7. do 11. studenog. O sudjelovanju brojnih domaćih i inozemnih pisaca te o bogatom programu festivala, možete saznati više u našim Servisnim informacijama.

Od ponedjeljka 3. studenog do srijede 5. studenog, postanite dio književnog susreta Autorska kuća ili rogovi u vreći, kojim će ovaj izdavač u Knjižnici Vrapče predstaviti najnovije naslove iz svoje naklade. Zvjezdana Jembrih, Milica Lukšić i Sanja Lovrenčić samo su neke od sudionica ovih susreta.

Povodom 500. obljetnice rođenja Marina Držića, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti priređuje trodnevni međunarodni znanstveni skup od 5. do 7. studenoga. U Palači Akademije svoja izlaganja podastrijet će književni povjesničari, držićolozi, jezikoslovci i teatrolozi, a u organizacijskom odboru skupa su akademici Nikola Batušić, Dunja Fališevac, Pavao Pavličić i Petar Šimunović. Detaljniji pregled događanja provjerite na ovom linku.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu