Dan Velikog Gatsbyja

Četvrtak
10.04.2025.

Na današnji dan, prije točno sto godina, prvi je put objavljen roman Veliki Gatsby F. Scotta Fitzgeralda koji je kasnije postao jednim od najvažnijih djela američkog književnog kanona. Iako danas mnogi ovo djelo smatraju najboljim američkim romanom, njegova početna recepcija nije bila pozitivna. Naime, Veliki Gatsby nije bio ni kritički ni komercijalno uspješan kada je prvi put objavljen 1925. godine. Kritike su bile pomiješane, a 20.000 primjeraka prvog izdanja prodavalo se polako. Primjerak je koštao 2 dolara, što u današnjoj vrijednosti čini otprilike 29,20 dolara. Roman je tiskan još samo jednom za Fitzgeraldova života, a primjerci iz drugog izdanja 1940. godine, kada je autor preminuo, nisu se prodali.

Fitzgerald je roman napisao dok je živio u Francuskoj, a Veliki Gatsby bio je njegov treći roman. Zanimljivo je da roman nije oduvijek nosio naziv po kojem je danas poznat. Fitzgerald se dvoumio oko naslova, a među mogućim naslovima bili su Trimalchio i Under the Red, White and Blue. Na kraju se ipak odlučio za Veliki Gatsby, a knjiga je tek desetak godina nakon autorove smrti, 1950-ih, stekla na popularnosti. Tada je postala i ključna u američkoj književnosti, a našla svoje mjesto u školskim lektirama.

Roman je pisan i uređivan dvije i pol godine, a Fitzgerald je neuspjeh knjige pripisivao činjenici da nije imao niti jednog snažnog ženskog lika, u vremenu kada su većinu čitatelja romana činile žene. Također, nije bio zadovoljan ni naslovom, vjerujući kako je i on pridonio slaboj prodaji. Kada je roman objavljen, Fitzgerald je od njega dobio avans od 3.993 dolara, te još 1.981,25 dolara nakon objave. Kasnije je za filmska prava dobio 16.666 dolara.

Zanimljiva je i povijest ilustracije za originalnu naslovnicu romana. Fitzgeraldov urednik Maxwell Perkins naručio je ilustraciju sedam mjeseci prije nego što je rukopis bio dovršen. Dizajnirao ju je španjolski umjetnik Francis Cugat, poznat po hollywoodskim plakatima. Na ilustraciji su oči žene koje vise iznad karnevalskih svjetala na Coney Islandu. Fitzgerald je bio vrlo zadovoljan ovom ilustracijom i u pismu Perkinsu tvrdio da ju je uključio roman, no na koji način ostaje nejasno. Danas je ova ilustracija jedno od najpoznatijih i najcjenjenijih djela naslovne umjetnosti u američkoj književnosti.

Roman je tijekom godina doživio brojne filmske adaptacije, od kojih su najpoznatije one iz 1974. godine, u kojoj je Gatsbyja glumio Robert Redford, te recentnija iz 2013. godine, s Leonardom DiCapriom u glavnoj ulozi.

U središtu romana nalazi se pesimistička kritika američkog sna. Prati glavnog junaka, Jaya Gatsbyja koji je iz siromašnog seoskog podrijetla došao do ogromnog bogatstva. Unatoč svom uspjehu, Gatsby nikada nije uspio ući u svijet staroga bogatstva, poput Toma Buchanana. Njegova potraga za Daisy, ženom iz bogate obitelji, završava tragično – njegovom smrću.

Govoreći o ovome romanu, važno je spomenuti i ulogu koju je njegova supruga Zelda Fitzgerald imala. Iako nije bila izravno uključena u pisanje romana, mnogi smatraju da je ona bila značajna inspiracija za mnoge aspekte Velikog Gatsbyja. Zelda je bila autoru česta inspiracija za likove, a mnogi smatraju da je lik Daisy Buchanan, koju je Gatsby silno volio, temeljen upravo na Zeldi. Njezin glamurozan, ali i tragičan život, njezina emocionalna nestabilnost, kao i njezina borba za osobnu slobodu, odražavaju se u liku Daisy. Zelda je bila i sama spisateljica i umjetnica, no često je bila zanemarivana, a njezin talent ostao je u sjeni Fitzgeraldove slave. 

Pojedini kritičari smatraju da je Fitzgerald plagirao svoju ženu, odnosno da je mnoge elemente njezinog života i osobnosti prenio u svoj roman, a da je ona zbog toga bila često zaboravljena u historiografiji. Zanimljivo je da je sama Zelda tvrdila da je njezina uloga u stvaranju romana bila veća nego što je to bilo priznato, pa se postavlja pitanje koliko su njezine ideje zapravo oblikovale ključne elemente Velikog Gatsbyja.

Izvori: Povijest publikacije / Zanimljivosti

Možda će vas zanimati
Književne svilarije
13.05.2013.

Veliki Gatsby osvaja Ameriku

'Veliki Gatsby' odavno je proglašen Velikim američkim romanom, a sad se nalazi prvi na svim američkim top listama zahvaljujući filmu.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu