Izdavačka kuća isključivo za muške autore

foto: Samantha Ellis

Petak
09.05.2025.

Svijet je bogatiji za još jednu izdavačku kuću – ovoga puta onu koja će objavljivati djela muških autora. Da, dobro ste pročitali, književnik i kritičar Jude Cook osnivatelj je Conduit Books, izdavačke kuće koja će objavljivati beletristiku i memoare „fokusirajući se inicijalno na muške autore“, izvijestio je The Guardian

Cook je izjavio kako se izdavaštvo u posljednjih 15 godina „dramatično“ promijenilo reagirajući na „prevladavajuće toksičnu muškarcima dominirajuću književnu scenu 80-ih, 90-ih i 2000-ih“, nadodajući kako je sada „uzbuđenje i energija oko nove i odvažne fikcije usmjerena na autorice – i to je sasvim ispravno kao pravodobna korekcija“, prenosi The Guardian.

The Guardian u nastavku iznosi i Cookovo mišljenje kako je usponom mladih ženskih autorica i njihovih djela, navodeći Sally Rooney kao primjer, muška književna scena često previđena, te da vlada percepcija da je muški glas problematičan. Cook smatra kako su ti previđeni muški tekstovi često oni koji se bave temama očinstva, muškosti, muškog radničkog iskustva, seksa, identiteta, a upravo takve tekstove koje smatraju zanemarivanim narativima nova izdavačka kuća želi objavljivati.

Cook ističe da je interes za pitanje muškog identiteta ponovno porastao nakon reizbora Donalda Trumpa i popularnosti serija poput Netflixove serije Adolescence. U tom kontekstu, pitanje što mladići danas čitaju – i zašto sve manje čitaju – postalo je iznimno važno, navodi The Guardian.

Književnik Scott Preston, čija je knjiga The Borrowed Hills nedavno ušla u uži izbor za nagradu Sunday Times Young Writer of the Year, slaže se s tim stavom. On smatra da se teme koje zanimaju muškarce, osobito one iz radničke klase, često doživljavaju kao neozbiljne ili nerazvijene. Zbog toga su mnogi muški čitatelji sve udaljeniji od književnosti. Preston vjeruje da bi Conduit Books mogao biti početak ponovne povezanosti s tim čitateljima – ako uspije doprijeti do njih, ističe The Guardian.

Unatoč rodnom fokusu, Conduit jasno ističe da ne želi zauzeti suprotstavljeni ili isključujući stav. Cook napominje da su dobrodošli autori svih identiteta, autori druge boje kože, queer, nebinarne i neurodivergentne osobe, a ističe kako će u budućnosti možda objavljivati i djela autorica. Glavni cilj ove izdavačke kuće, kaže, nije umanjiti napredak postignut u području raznolikosti, već osigurati da muški glas ne bude izgubljen u tom procesu, navodi The Guardian.

The Guardian nastavlja kako Cook ukazuje na podatke koji, po njegovu mišljenju, podupiru ovaj problem. Istraživanje iz 2020. pokazalo je da 78% uredničkih pozicija u britanskom izdavaštvu drže žene. On smatra da ta neravnoteža može nenamjerno dovesti do „grupnog razmišljanja“ koje zanemaruje muške autore. Kao književni kritičar i predavač, Cook iz vlastitog iskustva zna koliko je teško plasirati rukopise muških autora urednicima.

Pad vidljivosti mladih muških autora predmet je rasprave već neko vrijeme, osobito nakon članka u Timesu pod naslovom Bookerova nagrada 2020: gdje su novi muški književni talenti? Cook vjeruje da Conduit Books može ponuditi odgovor. S planom da od proljeća 2026. objavljuje tri knjige godišnje, izdavačka kuća trenutno prima rukopise i nada se da će prvu knjigu činiti debitantski roman mladog britanskog autora, navodi The Guardian.

The Guardian u nastavku ističe kako je Cook rekao da su dosadašnje reakcije na projekt uglavnom su pozitivne – uključujući i od žena u izdavačkoj industriji, koje prepoznaju važnost uključivanja šireg spektra glasova u suvremenu književnost. Conduit Books nada se otvoriti prostor za upravo tu širu reprezentaciju – afirmirajući muške autore, bez osporavanja postignuća drugih.

No mi se pitamo, je li jedna takva izdavačka kuća zaista potrebna, pogotovo s obzirom na to da ženski tekstovi ipak ostaju u sjeni.

Isto se pita i Guardianova Ella Creamer koja ističe kako iako djela autorica dominiraju ljestvicama beletristike "romani Richarda Osmana zauzeli su prva dva mjesta po broju prodanih knjiga u Ujedinjenom Kraljevstvu prošle godine. Dok je uži izbor za Bookerovu nagradu 2024. sadržavao pet žena i jednog muškarca, na popisu za 2023. bilo je više osoba po imenu Paul nego žena". Nastavlja kako su muškarci činili 63% autora na listama bestselera tvrdoukoričenih publicističkih izdanja Sunday Timesa, dok ih je na listama mekoukoričenih izdanja bilo 70%.

Osvrnuti se možemo i na domaći i regionalni kontekst gdje autori također brojčano dominiraju, što je najvidljivije u širim i užim izborima književnih nagrada, kao i u statistici osvajanja književnih nagrada. Pa da se vratimo na prethodno postavljeno pitanje je li jedna takva izdavačka kuća zaista potrebna?, naš odgovor je jasan.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu