Knjiga Bojane Kunst na hrvatskom!

Petak
16.02.2024.

U sklopu projekta Peripheral visions zajedno s Maskom iz Ljubljane i Multimedijalnim institutom iz Zagreba suizdali smo knjigu slovenske filozofkinje, dramaturginje i teoretičarke Bojane Kunst naslova Život umjetnosti: poprečne linije brige!

Nova, i prva na hrvatskome, knjiga Bojane Kunst knjiga je o teškoćama koje umjetnost ima s brigom. Autorica piše o procesima, radu i stvaranju umjetnosti, o potrebi za promjenom vrijednosti koje nas okružuju na polju umjetnosti. Knjiga opisuje brojna protuslovlja života umjetnosti, napose umjetnosti koja se bavi stanjem svijeta, ekološkom krizom i suvremenim prekarnim životima i koja svjedoči o patnji drugih. Briga ne potkopava materijalne prakse, ne dovodi u pitanje produkcijske i ekonomske procese umjetnosti, nego se često odražava samo kao rastezljiva retorička i performativna moć koja čuva postojeće vrijednosti, čineći ih samo nešto boljim. Veliki broj umjetničkih djela i umjetničkih okružja ima problema s disproporcijom brige, što im onemogućuje da se suoče s vlastitim empatičnim i tjelesnim privilegijem, odnosno s mjestom iz kojega mogu iskazati i pokazati svoju brigu. Takve disproporcije su tijesno povezane s modernom kolonijalnošću, koja još traje, pa i s kapitalističkim načinom upravljanja i vrednovanja umjetnosti. Nova knjiga Bojane Kunst analizira ta protuslovlja kroz perspektivu feminističke i dekolonijalne misli, te na primjerima odabranih umjetničkih djela i akcija pokazuje i zamišlja kako umjetnost može živjeti drugačije od umjetnosti koju poznajemo.

Pretakanje života i umjetnosti znači i preoblikovanje ekonomske, strukturalne i institucionalne pozadine umjetnosti, ne samo jamčenjem veće reprezentativnosti, nego i drugačijim poetskim dijeljenjem i prisvajanjem umjetnosti, procesima izvlaštenja i prisvajanja, kruženjem umjetnosti i umjetničkih akterki. Posrijedi je eskapistički život umjetnosti, gdje je potrebno neprestano napuštati pojmove, prakse i geste koje su prekarnim životom ionako oduzete.

Više o knjizi na linku

 

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.

Projekt 'Peripheral Visions' sufinancira Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.

Možda će vas zanimati
Articles
27.05.2024.

'Embedded publishing' manual

The Embedded Publishing manual is out!

Podcast
25.05.2024.

Peripheral visions: Alternativni oblici prijenosa znanja

Matija Prica najavio je seriju razgovora (podcasta) na portalu Booksa.hr, a Filip Kučeković osvrnuo se na zanimljivu diskusiju o kritičarskoj polemici.

Podcast
17.05.2024.

Peripheral visions: Multimedijalni institut

Ovo izdanje Peripheral visions podcasta donosi razgovor s Petrom Milatom iz Multimedijalnog instituta.

Podcast
10.05.2024.

Peripheral visions: Antologija 'Carski rez' na makedonskom

O antologiji "Carski rez" koja u svibnju izlazi u Makedoniji razgovarali smo prevoditeljicom Marijanom Kavčić, Daliborom Plečićem i Sarom Milenkovskom.

Podcast
08.05.2024.

Peripheral visions: Antologija 'Carski rez' na slovenskom

O antologiji "Carski rez" koja u svibnju izlazi u Sloveniji razgovarali smo s prevoditeljicom Barbarom Skubic te Petrom Amalijom Bachmann i Muanisom Sinanovićem.

Podcast
02.04.2024.

Peripheral visions: eipcp

Novo izdanje Peripheral visions podcasta donosi razgovor s Linom Dokuzović iz eipcp-a, Europskog instituta za progresivne kulturne politike.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu