Književna tura #10

Petak
03.05.2024.

Polako, ali sigurno, stižemo i do našeg desetog izdanja književne ture!

Svakog petka marljivo skeniramo događanja u književnom svijetu i zapisujemo raznovrsne najave koje nam zapnu za oko. Pred nama su uzbudljivi dani i u Booksi, očekuju nas jedna tribina, raspričavanje i poetski događaj posvećen Palestini, stoga vrijedi osloboditi vrijeme u kalendarima i zabilježiti svako od ovih događanja

Netom spomenuta tema otvara se i u okviru trećeg čitalačkog i razgovornog kružoka Čitanje Palestine, dekolonijalnog i transnacionalnih solidarnosti u 17 sati u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti. Kružoci su posvećeni knjizi The Hundred Years' War on Palestine palestinsko-američkog povjesničara Rashida Khalidija, a ovaj obuhvaća drugo (The Second Declaration of War, 1947–1948) i treće poglavlje knjige (The Third Declaration of War, 1967). Za sudjelovanje se možete prijaviti putem online obrasca kako biste dobili digitalnu verziju knjige, a organizatori potiču na dolazak i ako ne stignete pročitati. Za više informacija pratite i termine ostalih susreta na stranici muzeja.

Očekuje nas i otvorenje 18. Vox Feminae Festivala koji će trajati sve do 26. svibnja, tako da imate priliku sudjelovati u aktivnostima koje uključuju radionice, razgovore, druženja i performanse i istražuju i slave raznolikost i snagu iskustva. Bacite oko na raspored!

U ponedjeljak, 6. svibnja, idemo na dvije promocije u dva različita grada.

Predstavljanje romana Jurice Pavičića Žigice počinje u 19 sati u Gradskoj galeriji Striegl u Sisku. Radi se o friškom romanu koji je istodobno mediteranski noir, obiteljska drama i kronika društva. Vjerujemo, već vam je poznato, autor je jedan od najčitanijih i najnagrađivanijih domaćih pisaca, a s njim će brojne teme na promociji otvoriti urednica Adriana Piteša.

Nakon toga priključit ćemo se promociji zbirke pjesama Pasja kola Nataše Govedić koja će se održati u dvorani 202 (1. kat) u staroj zgradi ADU-a u Zagrebu s početkom u 20 sati. Ovo je poziv da uronite u svijet poezije koja ne preza od suprotstavljanja konvencijama i koja poziva na razmišljanje i angažman, s obzirom na to da nova pjesnička knjiga Nataše Govedić svoj naslov, ali i kičmu – uspravnu i pripadajućem simboličkom polju izravno suprotstavljenu – duguje etici i estetici psovke. Knjiga istražuje etiku i estetiku psovke te simboliku pasa, predstavlja ludički i hrabar pogled na suvremena društveno-politička pitanja, a o svemu tome i više govorit će, uz autoricu, pjesnikinja Sanja Baković i urednik Marko Pogačar

Od utorka do četvrtka zauzimamo književnu bazu u Puli, uz povremene izlete na kontinent!

Gradska knjižnica i čitaonica Pula organizira drugo izdanje trodnevne manifestacije Pula čitau čijem su centru knjiga i čitanje. Važan dio ove manifestacije su afirmacija i promocija domaćih književnika i njihovih djela, decentralizacija književnih programa, razvoj publike, kao i razvijanje i poticanje kritičkog mišljenja, a cilj je u realizaciju programa uključiti djecu i mlade, koji na ovaj način postaju aktivnim sudionicima kulturnog života grada. Svi programi otvoreni su za javnost, a termine i goste istražite na poveznici

Kao što smo najavile, izlet na kontinent uključit će jednu promociju, i to antologije

U Kinoteka Baru se nastavljaju zanimljivi programi, a mi iščekujemo srijedu, 8. svibnja, kada će se održati promocija knjige Područje signala – Mapiranje suvremene proze u Hrvatskoj 2000. – 2020. autorice Jagne Pogačnik. Koji su pisci i spisateljice, djela, žanrovi, teme i poetike obilježili prve dvije dekade 21. stoljeća? Kako izgleda karta domaće suvremene proze i što ona govori o našoj književnosti i njezinim vrijednostima, a posredno i o našem Zeitgeistu? Na ta i slična pitanja odgovara ova izborom relevantna i sveobuhvatna, a pristupom otvorena i suvremena antologija o kojoj će govoriti Tea Sesar, Anera Ryznar, Boris Postnikov, Katarina Luketić i sama autorica.

U našem pregledu već nam stiže i petak, naravno, književni.

Ekokritika u medijima i književnosti središnja je tema Književnog petka na kojem će sudjelovati novinarka i društvena aktivistica Andrea Milat, istraživač Tomislav Medak i sveučilišni nastavnik Branislav Oblučar. Razgovarat će se o načinima na koje književnost, mediji i znanost istražuju i prikazuju klimatske promjene i čovjekov odnos prema prirodi i, uz još mnoštvo pitanja, pokušati odgovoriti je li zaokret ka biocentrizmu jedino što jamči opstanak živih bića i mogu li nas oni koji pišu znanstvene radove, novinske članke ili poeziju tome poučiti? Mi smo uvjerene da mogu, nađemo se na tribini u 20 sati.

Najavljen je i ovogodišnji 17. Festival dječje knjige - Monte Librić u Puli s temom Mitološka bića Istre koji će se održati od 20. do 26. svibnja u Zajednici Talijana Circolo. Kako bi se najmlađoj publici približilo čitanje i svijet knjige, Librić tradicionalno povezuje književnost s različitim oblicima umjetnosti te je i ove godine pomno oblikovan bogat program u kojem se djeci predstavljaju glumci, performeri, plesači, likovni umjetnici, ilustratori, glazbenici... Detalje možete saznati na službenoj stranici festivala i na društvenim mrežama

Kalendari nam gore od bilježaka i veselimo se svakoj idućoj književnoj turi, odsada dvoznamenkastoj!

Možda će vas zanimati
Kritike
10.09.2024.

'Beskućnik': Knjiga (ali ne roman!) uspomena

Knjiga Namika Kabila knjiga je uspomena, obiteljski album iz vremena koje se nepobitno i neporecivo udaljava, a koje će ostati i preostati samo ako se jednom fiksira u tekstu.

Piše: Vladimir Arsenić

Preporuke
04.09.2024.

'Ljubav i smeće': Priče o običnim ljudima nesalomivog duha

Ivan Klíma u ovom romanu nije sumoran, niti sumorni tonovi dominiraju na njegovim stranicama. Kao i kod većine čeških autora, i kod njega se osjeća i smisao za humor i nesalomivost duha.

Piše: F. B.

Kritike
27.08.2024.

'Polumrak. Odgođeni svijet': Stvaranje kao proces dijeljenja

Zbirka Klasje Habjan i Marine Milanović nalikuje bilježnici tvrđeg omota u kojoj se izmjenjuju pjesme, impresije, ideje i misli s ilustracijama.

Piše: Anja Tomljenović

Preporuke
24.07.2024.

Feministička čitaonica: Pogled unatrag i preporuke

Izvještaj o prvoj sezoni Feminističke čitaonice i preporuke članova i članica kluba!

Piše: Mirela Dakić

Preporuke
10.07.2024.

'U Elvisovoj sobi': Čudesno vrijeme odrastanja

Sebastijan Pregelj rutinski zaobilazi mnoge zamke koje pripovijesti o odrastanju kriju, primjerice – nepotrebne izljeve patetike, pretjerano moraliziranje i propovijedi.

Piše: F. B.

Preporuke
03.07.2024.

'Lucy Crown': Žrtve vremena i društvenih okolnosti

Likovi u romanu Irwina Shawa su žrtve vremena i društvenih okolnosti u kojima žive, kreću se unutar nametnutih rodnih uloga nesvjesni nezadovoljstva koje im to izaziva. Piše: Ivona Novosel.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu