U 2024. godini, kada klub Booksa slavi 20. rođendan, i Revija malih književnosti doživjet će svoje jubilarno dvadeseto izdanje!
Ovoga puta na Reviji malih književnosti i u popratnoj antologiji okupljamo glasove suvremenih queer autora i autorica iz deset balkanskih zemalja – Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore, Bugarske, Srbije, Rumunjske, Kosova, Grčke, Makedonije i Albanije, točno onim kronološkim redoslijedom kako su se od 2005. do 2014. održavale Revije posvećene tim književnostima.
Na razgovorima u Booksi i u popratnoj antologiji predstavit ćemo tekstove: Selme Asotić, Vesne Liponik, Tijane Rakočević, Yordana Slaveykova, Galine Maksimović, Nóre Ugron, Arbëra Selmanija, Vagie Kalfa (piše pod pseudonimom Noa Tinsel), Stefana Alijevikja i Kristija Pinderija, a na Reviji ćemo ugostiti i laureatkinje ovogodišnjeg izdanja književnog izbora "Štefica Cvek", kao i dio žirija.
Program slijedi:
- u 19h: otvaranje Revije i "Štefica Cvek" na Reviji malih književnosti, moderatorica: Ivana Dražić;
- u 20h: Razgovor i čitanje: Arbër Selmani i Noa Tinsel (Vagia Kalfa); moderator: Tomislav Augustinčić;
- u 20h: Razgovor i čitanje: Yordan Slaveykov, Stefan Alijevikj i Vesna Liponik, moderatorica: Lara Mitraković;
- u 18h: Etiketiraj me nježno: O queeru u sebi i hrvatskom izdavaštvu razgovaraju Srđan Sandić i Iva Ušćumlić*;
- u 20h: Razgovor i čitanje: Tijana Rakočević i Kristi Pinderi, moderatorica: Karolina Hrga;
- u 20h: Razgovor i čitanje: Nóra Ugron i Selma Asotić, moderatorica: Marija Skočibušić.
Ovogodišnje selektorice Ivana Dražić i Lara Mitraković ovako komentiraju proces planiranja Revije i antologije: "Kada smo kao selektorice birale autorice i autore za antologiju i Reviju na temu queer književnosti na Balkanu, bilo nam je važno da okupimo različite književne glasove, autorice i autore mlađe i srednje generacije i neupitne književne kvalitete, pisce i spisateljice, pjesnikinje i pjesnike čije se književno, političko i aktivističko djelovanje isprepliću i nadopunjuju. Također, bilo nam je važno pokazati njenu tematsku šarolikost i perspektive koje nužno uključuju ne samo LGBTIQ+, nego i onu širu feminističku, klasnu, ekološku, antikapitalističku perspektivu."
Vidimo se u Booksi!
* Program Udruge Domino.
Ususret Reviji malih književnosti: QUEER BALKAN pročitajte blic intervju s Vesnom Liponik, pjesnikinjom i istraživačicom iz Slovenije.
Blic intervju s Arbërom Selmanijem, piscem i novinarem iz Kosova, čiju poeziju donosimo u antologiji "QUEER BALKAN" u prijevodu Đorđa Božovića.