Saznali smo imena finalista_ica Književne nagrade "Predrag Matvejević"!
Nagrada se dodjeljuje za književno djelo bez obzira na žanr – književne eseje, pripovijetke, poeziju, drame, romane ili hibridne forme koje, uz neupitnu književnu kvalitetu, na određeni način odražavaju vrijednosti uključivosti, otvorenog društva, ravnopravnosti i istinske slobode govora, te uopće humanističke vrijednosti koje je Predrag Matvejević zastupao.
Žiri nagrade u sastavu Roberta Perišića, Nataše Govedić, Andree Grgić i Suzane Matvejević odabrao je deset finalista_ica iz 114 pristiglih naslova.
U nastavku donosimo abecedni popis:
52 dana interkontinental (Meandarmedia), Branko Čegec-Miroslav Mićanović
Neću Romea, hoću tebe (Studio Štab), Tatjana Ćalasan
Fjodorov džez (Narodna biblioteka Stefan Prvovenčani), Dragoslav Dedović
Beskućnik (Fraktura), Namik Kabil
Deset dugih dana (Fotopoetika), Maja Klarić
Srce zemlje (Naklada OceanMore), Gloria Lujanović
Dodekalog (Zepter Book World), Zlatko Paković
Ponoćni glagoli (V. B. Z.), Marko Pogačar
Književnost bez granica (Buybook), Selma Raljević
Strvinari starog svijeta (Naklada OceanMore), Tea Tulić.
Na portalu Booksa.hr pisali smo o knjigama Beskućnik, Ponoćni glagoli i Strvinari starog svijeta.
O knjizi Beskućnik Vladimir Arsenić zaključuje: "Njegova priča o Trebinju, o mogućnosti Trebinja koja je kao neka izmaštana teritorija nekada postojala između konstantnih nepostojanja iste takve mogućnosti, kao nešto što bi trebalo da nas obaveže na slična nastojanja u budućnosti jer kako ova knjiga dokazuje bez namere da išta dokaže tada je, k vragu, bilo bolje, prosto bolje, i ljudi se nisu ubijali, nisu se proterivali i nije fukara vladala. Naravno da je sada kasno za to. Tim pre čitajte Beskućnika jer to smo, kako je govorila pionirska pesmica, svi mi."
O knjizi Ponoćni glagoli isti kritičar kaže sljedeće: "Ponoćni glagoli su prostor igre, za igru. Poezija je potraga za metafizikom kroz jezik u jeziku. Toj potrazi potrebna je hrabra i verna družina od prstena ili od vješala, ovoga puta s Markom Pogačarem na čelu."
O knjizi Tee Tulić pisala je Petra Amalia Bachmann, koja svoju kritiku zaključuje ovako: "Tea Tulić vrlo se suptilno, ali hrabro suočava s teškim temama kao što su smrt, gubitak, obitelj, identitet i apsurdnost postojanja. Njezino pisanje karakterizira izuzetno autentičan pripovjedno-poetski glas, a fragmentarna struktura djela odražava unutrašnji svijet protagonista i uspješno prenosi složenosti ljudskoga iskustva."
Pobjednik_ica će biti proglašen_a 26. listopada, dok će dodjela nagrade – skulpture „Matvejević”, djelo kipara Mrđana Bajića iz Beograda, te novčanog iznosa od 2000 eura – biti održana u nedjelju, 3. studenog, u 12 sati u KIC-u (Preradovićeva 5, Zagreb).
Čestitamo finalistima_icama!
Izvor: radio gronji grad.