»Magda Sabo je odlučila da kroz ovaj neobični žanr pokuša da istraži prvih šest godina svog života. To su one godine kada ljudi počinju da se sećaju a još uvek ne mogu apstraktno da razmišljaju o svetu koji ih okružuje. Malo je knjiga u svetskoj književnosti koje se bave tim jako ranim detinjstvom. Zato je ova knjiga zanimljiva i zato je to hrabar poduhvat.« Marko Čudić
U zadnjem podcastu Zašto muškarci ne čitaju žene? predstavljen je roman Stari bunar Magde Sabo, koji je u prijevodu Marka Čudića objavila beogradska izdavačka kuća Štrik. Ovo je posljednja od šest knjiga koje su objavljene u okviru projekta Njena priča je i tvoja priča.
Magda Sabo (1917–2007) jedna je od najznačajnijih i najprevođenijih mađarskih književnica. Objavila je preko pedeset književnih djela: zbirki pjesama, romana, romana za mlade, drama, priča, eseja i studija.
O knjizi Stari bunar Biljana Žikić razgovarala je s prevoditeljem knjige Markom Čudićem, hungarologom, prevoditeljem i profesorom na Filološkom fakultetu u Beogradu. Marko Čudić predaje modernu i suvremenu mađarsku književnost, kao i teoriju i tehniku prevođenja. Bavi se poetikom suvremenog mađarskog romana, kao i srpsko-mađarskim i uopće južnoslavensko-mađarskim kulturnim vezama.
Podcast uređuje i vodi dr. Biljana Žikić, a montira Jelena Dobrosavljević. Poslušajte ga u nastavku!
U okviru projekta Njena priča je i tvoja priča, univerzalne vrednosti ženske evropske književnosti i regionalne promocije šest knjiga iz ovog projekta, Kulturni center Danilo Kiš iz Slovenije organizira šest podcasta pod nazivom Zašto muškarci ne čitaju žene u kojima se kroz razgovor o knjigama analizira tema vrednovanja književnosti koju pišu žene. Projekt je podržala Kreativna Europa. Nosilac projekta je Štrik iz Beograda, a partneri Naratorium iz Sarajeva, Kulturni center Danilo Kiš iz Ljubljane, Booksa iz Zagreba, Bookvica iz Beograda, Normalizuj iz Podgorice i Portal Strane iz Mostara.
Lucas Legović piše o romanu "Glumica" Anne Enright.
Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.