Najstrašnija noć u godini nam je pred vratima, a Halloween nudi bezbroj mogućnosti za nezaboravan provod. Možda se ove godine odlučite za odlazak na fantastičan party uz kreativne kostime ili planirate maraton horor klasika ili pak novog Burtonovog Beetlejuicea – svakako će biti uzbudljivo. Ali, zašto ne biste Halloween proveli u društvu dobre knjige? Donosimo vam nekoliko jezivih naslova!
Nijedan ovakav popis ne može proći bez horor klasika Edgara Allana Poea. Mnogi su tu poznati naslovi – od Crnog mačka i Gavrana pa do nedavno popularizirane/ekranizirane priče Pad kuće Usher. Oni koji vole jezivu atmosferu, mračnu tematiku koja se dotiče ludila, smrti, krivnje i natprirodnog zasigurno neće ostati razočarani nad navedenim klasicima.
Ako pak više volite suvremenu produkciju, kratkoprozna zbirka Bizarne pripovijesti (Fraktura 2021., preveo Mladen Martić) poljske nobelovke Olge Tokarczuk idealan je izbor za Halloween, jer već svojim naslovom nagovještava neobične, pomaknute priče koje nas vode na granice stvarnosti i nadnaravnog. Svaka priča donosi novu dozu napetosti i bizarnosti, ispunjavajući očekivanja svih koji vole jezivu atmosferu, ali i odlično ispripovijedanu priču!
Jezivost u svojem naslovu obećava i zbirka priča Poštovani kukci i druge jezive priče (Profil 2019.) Maše Kolanović u kojoj su kritičari prepoznali utjecaje Burtona, Kafke, Čapeka..., a knjigu je i za portal Booksa preporučivao Matija Prica: „Dobra književnost uvijek je bila odraz vremena i društva u kojem nastaje, a ova zbirka priča to još jednom potvrđuje. Stoga nam ne preostaje ništa nego složiti se s ocjenom s blurba – riječ je o jezivo dobroj knjizi, koja na umjetnički upečatljiv način rastvara i prokazuje anomalije suvremenog svijeta.“
U našem se bliskom susjedstvu krije se jedan dragulj horor priče. Feri Lainšček jedan je od najutjecajnijih slovenskih autora koji piše pod žanrom pokrajinske fantastike. Jedan od ponajboljih primjera toga žanra bio bi njegov roman Koju je magla donijela (Naklada Mlinarec & Plavić 2003., prijevod Željko Perović i Robert Mlinarec) satkan od mnogih jezivih motiva koji se očituju i u samom naslovu. Ovo je odličan izbor za sve one koji vole tmurnu atmosferu i neobjašnjive događaje.
Za kraj smo sačuvali svojevrsni slasher (barem što se naslova tiče!), a to je zbirka priča Baršunasti pokrov: Novelete o ubijačicama (Meandarmedia 2017., prijevod Jelena Lužina) makedonske autorice Olivere Nikolove. Ta zbirka priča nudi čitavu plejadu žena ubojica – sve od 16., pa do 21. stoljeća. Na portalu Booksa o ovoj je zbirci priča pisala Luca Kozina: „U ovih sedam priča autoričina spisateljska vještina itekako je vidljiva – naročito u čvrstoj tematskoj povezanosti priča i svestranosti pri psihološkom profiliranju likova (pogotovo u zadnje dvije priče) – i autorica odabirom ovakvog koncepta zbirke i samim pričama postavlja zanimljiva psihološka i sociološka pitanja o muško-ženskim odnosima.“
Neka slavlje počne!
Pripremila: Ana Marić.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Donosimo popis od čak 48 knjiga po kojima ćemo pamtiti prethodnu godinu, koje su je obilježile i koje baš baš možemo preporučiti!