Naslovnice knjiga.
Koračamo prema kraju travnja u nadi da će vjetrovi otpuhati nepredvidljivo vrijeme i osigurati prevrtljivost i igru samo na stranicama knjiga.
Što nam je stiglo od strane proze, na što vrijedi pripaziti u mjesecima koji se kotrljaju iza ugla? Usput, treba početi razmišljati i o tome kako preduhitriti ljeto i opremiti se srpanjsko-kolovoškim štivom!
Ukoliko planirate svoj popis za čitanje otežati s kojim romanom, evo potencijalnih prijedloga, i to direktno s polica naših knjižara.
Naklada Ljevak pripremila je dva nova, u tonu i atmosferi prilično različita romana.
Roman Jutro i večer Jona Fossea započinje kratkom scenom na norveškom otočiću gdje ribar Olai, u kući koju je sagradio vlastitim rukama, nervozno čeka da mu se žena porodi. Olai je uvjeren da mu je Bog konačno ispunio želju za sinom i nasljednikom. Nekoliko nervoznih sati kasnije rođen je dječak koji će se po Olaijevom ocu zvati Johannes i bit će ribar. No komplikacije tek počinju… U drugom dijelu romana jedan starac umire, njegovo ime je Johannes i bio je ribar. U ovom romanu povezuju se dvije točke ljudskog života, ulazeći u srž rađanja i umiranja. Između je život za koji se čini da je uvijek isti, a uvijek je i različit.
Antja Rávik Strubel u romanu Modra žena opisuje bijeg mlade žene od sjećanja na silovanje. Adina je do tinejdžerske dobi živjela u zabačenom selu u planinskom dijelu Češke, bez vršnjaka s kojima bi se mogla družiti. Dok je pohađala tečaj njemačkog jezika u Berlinu, susrela je fotografkinju po imenu Rickie, koja joj je osigurala stažiranje u umjetničkom centru Uckermark, u Pomeraniji. Nakon što ju je silovao zapadnonjemački političar, Adina bježi i, nakon putovanja koje je vodi preko pola Europe, zaustavi se u Helsinkiju, gdje u Leonidesu, estonskom političaru i članu Europskog parlamenta, pronalazi emocionalni oslonac i utočište. Dok on sudjeluje u kampanjama za ljudska prava, Adina traži način da se oslobodi vlastitog unutrašnjeg egzila.
Evo i jednog naslova autorice o kojoj smo mnogo pisali i pričali, a nadamo se da će tako biti i dalje. Izdavač Oceanmore objavio je roman Nisam izašla iz svoje noći velike Annie Ernaux.
Autorica u dnevniku posjeta majci, koja je u domu i boluje od Alzheimerove bolesti, ispisuje posljednje mjesece i dane majčina života, odajući počast osobi s kojom je gradila odnos pun ljubavi i gorčine, nerazumijevanja i dubokog prepoznavanja. Say no more, ova knjiga je već na našoj listi za čitanje.
Pretraživanje nas je dovelo i do romana Vrata do vrata Dominika Barte u nakladi izdavača Leykam international.
S jednakom empatijom kao i u svojemu debitantskom romanu Sa sela, Dominik Barta u ovom romanu piše o životu u gradu, o identitetu i samoći te o toleranciji i solidarnosti. Kako je čitav jedan svijet smješten u bečku zadružnu šesterokatnicu? Radnja smještena u 2014. godinu govori o više od šarolika ljubavnog života u velikom gradu. Barta želi pokazati koliko su međuljudski odnosi ovih dana postali političnima i koliko smo bliski velikom svijetu sa svim njegovim problemima.
Hena com je pripremio roman Vodencvjetovi škotskog pisca Andrewa O’Hagana.
Najavljen je kao dramatičan, nostalgičan i iznimno duhovit roman o nedvojbenim vrijednostima i izazovima doživotnog prijateljstva. Tully Dawson i Noodles pustolovinu života započinju u mladosti, i ona traje daleko u odraslost, kada mladenačke brige bivaju nepovratno zamijenjene za one kojima je bolje ne predviđati kraj. Prijelomna točka romana uzdrmat će i najstamenije od čitatelja, te istaknuti složena pitanja o dostojanstvu, životu i smrti, na koja teško da ima jednoznačnog odgovora.
Možda zavirimo u koju od ovih knjiga već tijekom ovog produljenog vikenda!
U knjizi 'Osveta je moja' Marie NDiaye na iznimno vješt način relativizirala je moralne apsolutnosti.
'Stripoterapija' je uvjerljiv dokaz da ipak kao društvo idemo prema budućnosti u kojoj je mentalno zdravlje jednako bitno kao i fizičko.