O knjizi Pad Londona Chine Miévillea, koja će uskoro biti dostupna u sklopu Booksine i MaMine biblioteke Prijatelji u prijevodu Miljenke Buljević, razgovarali smo s kritičarima i kritičarkom iz regije: Daliborom Plečićem, Majom Abadžija i Lukom Ostojićem, uz moderaciju Ivane Dražić.
U razgovoru smo se dotaknuli (pred)apokaliptične atmosfere knjige, autorove kritike neoliberalnog kapitalizma, njegove ideje grada, političkog angažmana, da nabrojimo samo neke od tema.
Budući da smo na kraju još jedne skoro pa apokaliptične godine, preporučili smo i nekoliko sličnih knjiga – apokaliptičnih, angažiranih, na tragu weird fictiona – za sve slušatelje (i čitateljice) raspoložene za to: How Beautiful We Were Imbolo Mbue, No One is talking about this Patricije Lockwood, Mljekar Anne Burns, Što smo izgubili u vatri Mariane Enriquez, te trilogiju Broken Earth N. K. Jemisin i još jednu knjigu Chine Miévillea, The City & the City.
Detalji u podcastu!
Ostala Booksina izdanja potražite na linku!
Podcast je objavljen u sklopu projekta Svijet oko nas - očuvanje prostora kritike uz podršku Zaklade Kultura nova. Partneri na projektu su organizacije Kurziv i Kulturtreger (Zagreb), SCCA - Ljubljana, SEEcult.org (Beograd) i Kontrapunkt (Skopje).
Uvodna glazba: Funkorama Kevin MacLeod; licenca.
Naslovna fotografija: izvor.
Suvremeni je diskurs o duševnim boljkama i oboljenjima slobodniji nego možda ikada u dosadašnjoj povijesti, no u praksi nabacivanja dijagnostičkom terminologijom došlo je i do spontane normalizacije toga da se kronično osjećamo loše.
Nova sezona ciklusa tribina u suradnji s Hrvatskim društvom pisaca 'Kultura na remontu' započela je razgovorom na temu: Čemu se vi smijete?
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.