Književni kalendar

foto: kolaž

Četvrtak
28.11.2024.

Zašto ne bismo na ovaj tmuran i maglovit dan zavirili malo u povijest i vidjeli koja su to događanja povezana s književnošću obilježila ovaj dan kroz povijest?

Krenimo tako od 28. studenog 1582. godine. Tada se, naime, jedan od najuvaženijih, a po mnogima i najpoznatijih autora, William Shakespeare oženio s Anne Hathaway, a njihov je brak trajao do Shakespeareove smrti. U trenutku braka, William je imao 18 godina, dok je Anne imala 26 i bila trudna s njihovim prvim djetetom. Brak su sklopili izvan Stratforda zbog njezine trudnoće, a brak je bio odobren putem posebne dozvole Biskupijskog suda u Worcesteru. Njihova prva kći, Susanna, rođena je šest mjeseci nakon braka, a kasnije su dobili blizance, Judith i Hamneta. 

Isti dan 1814. godine obilježava prekretnica u načinu tiskarstva. John Walter II, vlasnik londonskog Timesa, iznenadio je tiskare pokazavši im već otisnute novine s izjavom: "Times je već otisnut – parom." Ovaj događaj označava ključnu prekretnicu u povijesti tiskarstva jer je uvođenje parnog tiska omogućilo bržu i jeftiniju proizvodnju novina, smanjujući troškove i povećavajući broj otisaka dnevno. Ovaj novi način tiskanja doveo je do otpuštanja radnika i zamjene ručnog rada strojevima, što je izazvalo zabrinutost među tiskarima. Iako je u to vrijeme parni tisak bio doživljen kao velika tehnološka novost, povijest je pokazala da je ovo bio samo jedan korak u stalnom procesu mijenjanja načina proizvodnje informacija, koji traje do danas.

Neka od značajnijih kulturoloških događanja nakon 2000. godine svakako bi bila povezana sa serijalom J. R. R. Tolkiena, Gospodar prstenova. Na današnji je dan 2012. godine u Zelandu održana premijera filma Hobit: Neočekivano putovanje, prvi u nizu trilogije filmova temeljenih na knjizi Hobit J.R.R. Tolkiena. Veliki interes za film pobudila je i glumačka ekipa koja se sastojala od Martina Freemana, koji je igrao glavnog junaka Bilba Bagginsa, film uključuje niz poznatih britanskih i irskih glumaca, poput Iana McKellena, Benedicta Cumberbatcha i Billyja Connollyja, čime je osiguran veliki međunarodni interes za trilogiju.

Ovoga su dana rođeni i brojni autori koji su na ovaj ili onaj način utjecali na književnost. Primjerice, 1757. godine rođen je engleski pjesnik i umjetnik William Blake, čija su značajna djela uključivala zbirke poezije Pjesme nevinosti (1789.) i Pjesme iskustva (1794.). 1820. godine rođen je njemački filozof Friedrich Engels koautor Komunističkog manifesta (1848.) s Karlom Marxom. 1880. obilježena je pak rođenjem Alexandera Bloka, ruskog pjesnika, ujedno i najznačajnijeg predstavnika ruskog simbolizma, a godina nakon, 1881. rođenjem austrijskog književnika Stefana Zweiga. Istoga je dana 1908. godine rođen francuski antropolog belgijskog podrijetla Claude Lévi-Strauss, vodeći predstavnik strukturalizma.

Možda će vas zanimati
Piščev dnevnik
30.11.2015.

Shakespeare i snovi

'Nije neobično da neki pisac sanja da je Shakespeare, ali je ipak čudno da to sanja tri noći zaredom...'

Piše: David Albahari

Književne svilarije
05.02.2013.

Čudnovatost Williama Blakea

U sveučilišnoj knjižnici u Manchesteru otkriveno je 350 grafika velikog britanskog pjesnika i slikara Williama Blakea.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu