Žiri književne nagrade Fric, predvođen predsjednicom, teatrologinjom Natašom Govedić, objavio je uži izbor proznih naslova koji konkuriraju za ovu nagradu, nazvano po nadimku Miroslava Krleže. Uz Govedić, članovi žirija su molekularna biologinja Dragomira Majhen, povjesničarka umjetnosti Petra Vugrinec, književni kritičar, antologičar i teoretičar Tomislav Brlek, teolog Dalibor Milas te povjesničar Hrvoje Klasić.
U najuži izbor ušli su sljedeći naslovi:
Sezona berbe Magdalene Blažević (Fraktura); Rat Miljenka Jergovića (Fraktura), Slučaj vlastite pogibelji Kristiana Novaka (OceanMore); Oda mladosti Tanje Radović (Meandar Media); Knjiga za Maju Marka Tomaša (VBZ) i Nada Ante Tomića (Hena Com).
Nagrada se dodjeljuje najboljem proznom djelu na hrvatskom, bosanskom, srpskom ili crnogorskom jeziku, premijerno objavljenom u Hrvatskoj. Književnu nagradu Fric utemeljili su 24sata i tjednik Express, a dodijelit će se 18. prosinca u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu.
Na portalu Booksa pisali smo o romanima Sezona berbe, Slučaj vlastite pogibelji, Knjiga za Maju te Nada.
O romanu Sezona berbe pisao je Filip Kučeković koji je svoju kritiku zaključio: „Sezona berbe roman je koji svakako treba čitati, iako nije namijenjen onima koji u književnosti traže zabavu i bijeg od svakodnevice. Ipak, u njegovom čitanju treba biti oprezan, možda i oprezniji od autorice, kako nakon toliko pekmeza i sokova od slatkog bobičastog voća u ustima ne bi ostao gorak okus.“
Isti je kritičar pisao i o romanu Nada za kojeg je naveo: „Književno iskustvo omogućuje Tomiću da pred čitatelja postavi neobične likove na granici realnosti, ali oni su gotovo ready-made tipovi kakve se nalazi u široj kulturnoj produkciji od književnosti preko filma do sapunica."
O romanu Slučaj vlastite pogibelji pisala je Maja Abadžija koja je istaknula: „Birajući temu koja nas na ovim prostorima decenijama tišti, zasnivajući je dokumentaristički (na sličnom stvarnom slučaju iz 2013. godine) Novak još jednom dokazuje da se ne boji biti angažiran i aktuelan, da se ne libi bocnuti u žarišta savremenosti – letargiju, kukavičluk, moralnu izopačenost zaodjenutu u malograđansku pristojnost.“
O romanu Knjiga za Maju pisao je Dalibor Plečić koji je u svojoj kritici naveo: "U rascepkanim delovima, Tomaš ponovo iznosi sebe i svoja svojstva, stavove o literaturi, umetnosti, Slovenima, izlaže pripovedačeve (svoje) strahove, slabosti, želje, žudnje i na koncu njegovu ljubav prema Maji iz naslova romana."
S nestrpljenjem iščekujemo dobitnika ili dobitnicu!
Izvor: Express
Mnogo je suvremenih problema uneseno u novi roman Ante Tomića: od migracijske krize, pretjerane apartmanizacije i turističke eksploatacije sve do ciklične naravi kapitalizma.
Roman Magdalene Blažević svakako treba čitati, iako nije namijenjen onima koji u književnosti traže zabavu i bijeg od svakodnevice.